Shopping Cart
blog1

Jak zapobiec tunelowaniu się świecy?

Świece naturalne i świece sojowe na pewno posłużą nam znacznie dłużej, jeśli będziemy wiedzieli jak je prawidłowo zapalać oraz wygaszać. Tunelowanie się świecy polega na tworzeniu się tunelu wokół knota, przez co wosk nie wypala się równomiernie. Może być to problematyczne, zwłaszcza że kupując świeczki zapachowe chcemy, by ulubiony aromat pozostał z nami jak najdłużej. Mamy jednak bardzo dobre rady, które pozwolą uniknąć tego problemu.

Pierwsze palenie świecy

By świeca nie tunelowała się, a podczas jej palenia cały wosk został wykorzystany do końca, bardzo ważny jest sposób pierwszego zapalenia świecy. Świeca sojowa lub świeczki naturalne powinny być palone tak, by wosk roztapiał się równomiernie. W tym celu przed pierwszym zapaleniem świecy należy ogrzać w dłoniach świecę i dopiero po jej ogrzaniu zapalić knot. Przed rozpoczęciem palenia, należy pamiętać o przycięciu knota na długość 3-5 mm.

Palenie świecy przez maksymalnie 4 godziny

Świeca sojowa powinna być palona maksymalnie 4 godziny podczas jednego zapalenia knota. W innym wypadku wyparują z niej wszystkie cenne olejki eteryczne, a sama świeca naturalna straci swoją piękną woń. Dodatkowo warto pamiętać, że z kolei pierwsze palenie świeżej świecy sojowej powinno trwać dłużej – około 4 godziny. Dzięki temu wosk w świecy roztopi się równomiernie, co zapobiegnie powstawaniu tzw. tunelu przy knocie.

Przycinanie knota

Również po pierwszym zapaleniu świecy sojowej należy pamiętać o regularnym przycinaniu knota na długość około 3-5 mm. W ten sposób płomień świecy będzie utrzymywał się blisko wosku i równomiernie go roztopi.

Wygaszanie świecy za pomocą wygaszacza

Świeczka zapachowa, np. świeca sojowa, często wygaszana jest w dość intuicyjny i tradycyjny sposób, poprzez zdmuchnięcie płomienia. Znacznie lepszym pomysłem jest użycie metalowego wygaszacza, który blokuje dostęp powietrza do płomienia, co automatycznie go gasi. Dzięki temu gadżetowi płomień jest wygaszany powoli, a knot spala się równomiernie.

Trzymanie zapalonej świecy w dala od przeciągu

Jeśli w pokoju jest przeciąg nie zaleca się zapalania świecy sojowej ani żadnej innej. Świeczki zapachowe powinny być utrzymywane z daleka od przeciągów nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo pożarem, ale również przez to, że świeca może zacząć się tunelować. Niestabilny płomień sprawia, że wosk w świecy nie wypala się równomiernie, a wokół knota powstaje tunel. Wypalenie takiej świecy do końca będzie więc bardzo problematyczne.


Dzięki tym radom naturalne świecie i świece w szkle wykonane z soi będą z nami znacznie dłużej, podobnie jak ich wspaniały aromat.

Bezpieczeństwo podczas palenia świec sojowych

Podobnie jak przy innych świecach, również podczas palenia świec sojowych należy zachować szczególną ostrożność. Nie można zostawiać świeczek zapachowych bez nadzoru, a świece w szkle powinny stać na stabilnej powierzchni. Nie wolno również stawiać świec w przeciągu, ani przy łatwopalnych materiałach, by nie wzniecić pożaru.

PROMOCJE, NOWOŚCI, CIEKAWOSTKI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ 10% RABATU NA PIERWSZE ZAKUPY!